İstanbul Havacılık Kulübü’nün Mihenk Taşları

2005

1995 yılında Hava Kuvvetleri envanterinden çıkarılan iki adet Beech T-34A tipi eğitim uçağı filoya bu dönemde katıldı. Beech T-34A uçakları ile filosunda yüksek performanslı ileri eğitim ve akrobasi uçağı bulunduran nadir dünya kulüpleri arasına girdi.

2004

1998 yılında Türk Hava Kurumu ile yapılan anlaşma ile, 8 adet daha T34 uçağını filosuna kattı. Bu genişleme sonucunda, üyelerin T34 filosuna ilgisi arttı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki T34 grupları ile işbirliği başlatıldı. Üyelerden bazılarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki T34 tekamül kurslarına katılmını mütakiben Orgenral Safter NECİOĞLU ve çok değerli Hava Kuvvetleri Komutanları, bizzat seçilen üyelere “Formasyon Uçuş Eğitimi” verilmesi sağladı.

Bu dönemde yapılan yüzlerce saatlik uçuşlar ile havacılığa Türkiye genelinde büyük ilgi sağlanmış, T34 uçakları ile yurtiçi (1997 Dünya Hava Oyunları) ve yurtdışında (Malta, İtalya, Yunanistan) birçok sportif havacılık aktivitelerine katılım sağlandı.

2003

1999 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen bir kırım nedeniyle, T34 uçaklarının uçuşu tahditlenmiş, tekrar uçuşu için gerekli modifikasyon, amatörler havacıların gücünün ötesine geçmiştir. Buna rağmen Kulüp, 2 adet T34 uçağının tamamen sökülmek suretiyle 6 aylık bir çalışma sonucu baştan aşağı yenilemiştir. (TC-IHK, TC-CCH)

2002

Kulüp, 80 faal Pilot Üyeleri ve işletmesindeki 20 değişik tip ve performanstaki uçaklarıyla havacılığa hizmet etmektedir.

2001

PPL seviyesinden sonra pilotlar İstanbul Havacılık Kulübü’ne üye olabilir, yurtiçi ve yurtdışı uçuşlara katılabilir, gelişen uçuş teknolojilerinin anlatıldığı eğitimlere katılarak havacılık birikimlerini arttırabilirler.

2000

Taşıdığı sosyal sorumluluk gereği İstanbul Havacılık Kulübü, acil durumlarda, doğal afetlerde yardım kuruluşlarına lojistik destek de sağlamaktadır. Çevre bilincinin gereği olarak yangın gözetleme, atık boşaltan deniz araçlarını rapor etme İstanbul Havacılık Pilotları’nın doğal görevleri arasındadır.